Wizyta u okulisty i kwalifikacja do zabiegu

Po zaobserwowaniu niepokojących symptomów pogorszenia wzroku pierwsze kroki należy skierować na do okulisty. Podczas wizyty wykonane zostaną badania diagnostyczne, na podstawie, których lekarz postawi diagnozę i zdecyduje o konieczności wystawienia skierowania na zabieg usunięcia zaćmy. Zaleca się zabranie ze sobą aktualnie używanych okularów wraz z ostatnimi receptami okulistycznymi oraz przyjmowanymi lekami. Pamiętaj, że badanie okulistyczne należy wykonywać regularnie, ponieważ wiele objawów chorób oczu może umknąć niezauważonych.

Ze skierowaniem na zabieg należy udać się do wybranego ośrodka. Tam przed operacją odbędzie się wizyta kwalifikacyjna, podczas której zostanie dobrana soczewka wewnątrzgałkowa o odpowiednich parametrach optycznych. W różnych ośrodkach dostępne są różne soczewki, dlatego warto o to, jakie są używane w konkretnym ośrodku dowiedzieć się jeszcze przed zapisaniem się w kolejkę do zabiegu.

Zabieg
Jedynym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny. Należy on do najbardziej spektakularnych, a zarazem najbezpieczniejszych procedur medycznych – po 15-30 minutach osoba, która miała problemy z wykonywaniem najprostszych czynności wraca do normalnego funkcjonowania. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu wysoko zaawansowanego technologicznie sprzętu, a tuż po nim można cieszyć się przejrzystym obrazem i żywymi barwami. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce, które umożliwi usunięcie naturalnej soczewki. Następnie wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, o uprzednio dobranych parametrach optycznych.

Operacja może sprawić, że pacjent odzyska wzrok równie dobry jak przed pojawieniem się choroby i może także zminimalizować konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Ostateczny rezultat operacji zależy w dużej mierze od rodzaju wszczepionej soczewki wewnątrzgałkowej. Istnieją bowiem takie soczewki, które bardzo dobrze naśladują działanie naturalnej soczewki oka, zapewniając dobrą ostrość widzenia z każdej odległości (trójogniskowe) oraz takie, które dodatkowo mogą skorygować astygmatyzm (toryczne).

Skip to content