Soczewka wewnątrzgałkowa wszczepiana jest raz na całe życie, dlatego odpowiedni jej wybór ma kluczowy wpływ na jakość widzenia pacjenta. Ważne jest, żeby podczas pierwszej wizyty kwalifikującej poznać wszystkie szczegóły operacji oraz wybrać rodzaj soczewki, dopasowany do indywidualnych potrzeb i stylu życia pacjenta. Warto pamiętać, że w czasie zabiegu usunięcia zaćmy można dokonać dodatkowej korekcji wad wzroku poprzez wszczepienie odpowiedniej soczewki – wieloogniskowej lub torycznej.

Soczewki wieloogniskowe nie są dostępne przy zabiegu refundowanym tzn. w ramach NFZ.

Jednoogniskowe:

Są standardowymi soczewkami wykorzystywanymi przy zabiegu refundowanym. Po operacji pozwalają na uzyskanie dobrego widzenia do jednej odległości, najczęściej do dali. Większość osób, u których zostały one wszczepione, nadal potrzebuje okularów do wykonywania codziennych czynności, jak na przykład czytanie.

Wieloogniskowe:

Występują w dwóch wariantach – dwu- i trójogniskowym. Soczewki dwuogniskowe dają możliwość wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w oddali np. podczas spaceru lub oglądania telewizji lub tych będących blisko: w czasie czytania, szycia lub majsterkowania. Wariant trójogniskowy, pozwala także na patrzenie na odległości pośrednie (na przykład ostre widzenie treści wyświetlanych na monitorze podczas pracy z komputerem) i dzięki temu najlepiej imituje działanie naturalnej soczewki oka.

Toryczne:

Nie tylko przywracają zdolność widzenia (w zależności od ilości posiadanych ognisk - do bliży, dali i odległości pośrednich), ale również korygują astygmatyzm. Po operacji usunięcia zaćmy pacjent może już dłużej nie potrzebować żadnych okularów.

Skip to content