W naszym społeczeństwie nadal brakuje wiedzy na temat tej choroby co często powoduje późną diagnozę bądź nieuzasadniony strach przed operacją. Problem pogłębia fakt, że wśród pacjentów krąży wiele mitów na temat tej choroby i jej leczenia. Co piąty badany uważa, że z operacją usunięcia zaćmy należy poczekać, aż choroba „dojrzeje”1. A w tej chorobie niezwykle ważny jest czas! Wraz z jej postępem pacjenci muszą rezygnować z codziennych obowiązków, ale również przyjemności, takich jak zabawa z wnukiem, prowadzenie auta czy oglądanie ulubionego serialu. Mają trudności z codziennym funkcjonowaniem, stają się niesamodzielni i uzależnieni od pomocy rodziny czy bliskich. W celu zwiększenia świadomości na temat istoty wczesnego diagnozowania i leczenia zaćmy oraz jej negatywnego wpływu na jakość życia powstała ogólnopolska kampania edukacyjna „Lepszy wzrok, lepsze życie”.

W ramach tej inicjatywy przeprowadzono międzynarodowe badanie w 12 krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do którego zaproszono ponad 5 000 osób w wieku powyżej 60 lat. Badanie ujawniło znaczący brak wiedzy na temat zaćmy, w tym niską świadomość jej objawów i możliwości leczenia. Nawet 66% badanych nie miało prawie żadnej wiedzy na temat schorzenia.


1 Badanie w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Dane z badań własnych Alcon. Styczeń 2017

Pomimo niskiego poziomu wiedzy na temat samej choroby, aż 93% osób powyżej 60. roku uważa, że zaćma miałaby negatywny wpływ na ich życie codzienne, 90%, że ograniczyłaby ich niezależność, a 80% - że chorując na zaćmę stałoby się ciężarem dla swojej rodziny2 .


2 Badanie w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Dane z badań własnych Alcon. Styczeń 2017

 

Skip to content